DOLAR 32,5297 0.23%
EURO 34,6543 0.3%
ALTIN 2.497,020,44
BITCOIN 20530890,93%
Manisa
25°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

  Tavuk Çiftliği Kurmak 2024: Ne Kadar Sermaye Gerekir? Kazanç…

  Tavuk Çiftliği Kurmak 2024: Ne Kadar Sermaye Gerekir? Kazanç…

  ABONE OL
  6 Şubat 2024 06:53
  Tavuk Çiftliği Kurmak 2024: Ne Kadar Sermaye Gerekir? Kazanç…
  0

  BEĞENDİM

  ABONE OL

  Tavuk çiftliği kurmak 2024 yılı için girişimciler arasında oldukça popüler iş fikirleri arasında gösterilebilir. Tavuk eti üretiminin yanı sıra yumurta üretme potansiyeline de sahip olduğu için aynı zamanda kârlı işler arasında değerlendiriliyor. Tavuk çiftliği kurma maliyeti ise benzeri işlere göre oldukça uygun sayılabilir.

  Tavuk çiftliği maliyeti, üretim kapasitesine göre belirlenirken aynı zamanda çiftlikte kullanılacak makine ve teçhizatların sıfır – ikinci el olma durumuna göre de değişir. 20.000, 30.000 ve 50.000 kapasiteli tavuk çiftliği kurma süreciyle ilgili tüm kazanç ve maliyet bilgilerini verdik! Ayrıca yumurta çiftliği kurmak hakkında da bilgiler bulabilirsiniz. İşte detaylar…

  Tavuk Çiftliği Kurmak İstiyorum: Pratik İpuçları!

  Tavuk Çiftliği Kurma Maliyeti
  Tavuk Çiftliği Kurma Maliyeti

  Tavuk çiftlikleri, yüksek kazanç potansiyeli ve satış fırsatlarıyla dolu bir iş modeli olarak tanımlanabilir. Günümüzde tavuk çiftliği kurmak istiyorum diyen birçok kişi, genellikle Banvit ve diğer markalardan bayilikleri araştırıyor. Ancak bizler sıfırdan tavuk çiftliği kurma süreciyle ilgili bilgiler vereceğiz.

  Tavuk çiftlikleri hakkında araştırmalar yapan girişimciler için hazırladığımız pratik ipuçları ise şu şekildedir:

  • Araştırma Yapın: Tavuk çiftliği işine girmeden hemen önce detaylı bir araştırma yapmanız gerekir. Mevcuttaki piyasa koşulları, arz – talep dengeleri, fiyatlar ve finansal koşullarla ilgili tüm detaylar hakkında bilgi sahibi olun.
  • İş Planı Oluşturun: Süreci A’dan Z’ye yürütebilmenizi sağlayacak, her detayı incelikle düşündüğünüz bir iş planı oluşturun. Çiftliğin büyüklüğü, tavuk cinsleri, kapasite, maliyet ve gelir analizlerini bu aşamada gerçekleştirebilirsiniz.
  • Yasal Prosedürler: Tavuk çiftliği kurmak bir şirket kurmayı gerektireceği için muhasebe ve vergi konularında yasal prosedürleri araştırın. Gerektiğinde mali müşavirden destek alın. Süreci yasal prosedürlere uygun olarak yürütmek, ileride yaşanabilecek sıkıntıları engelleyecektir.
  • Tavuk Yetiştiriciliği: Bizzat kendiniz çalışmasanız bile tavuk yetiştiriciliği hakkında bilgi edinin. Uygulamalı ve teorik bilgilerle kendinizi donatın. Bu şekilde etlik tavuk çiftliği kurma maliyetini fazlasıyla karşılayacak bir iş yaratabilirsiniz.

  İlginizi çekebilir: Ne İş Yapabilirim?

  Tavuk Çiftliği Kurmak Hakkında

  Tavuk Yetiştiriciliği Yapmak
  Tavuk Yetiştiriciliği Yapmak

  Tavuk yetiştiriciliği, birçok tavuk cinsi hakkında bilgi sahibi olmanızı gerektirir. Tavuk çiftliği kurmak için de teknik konular hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

  Tavuk yetiştiriciliği için aşağıdaki süreçlere hakim olmak, beraberinde başarıyı getirecektir:

  • Besleme
  • Konaklama
  • Hijyen
  • Sağlık Takibi

  Tavuk bakımında besleme, iş döngüsünü sağlamak ve kaliteli tavuk eti üretmek için en önemli aşamadır. Ayrıca organik yumurta ve tavuk yetiştirmek için konaklama, hareket koşullarını etkili bir şekilde düzenlemelisiniz. Tavuk çiftliğinin hijyenik koşullarda olması, daha kaliteli et üretimi için önemlidir. Sağlık takibi ise işinizin devamlılığı için en önemli aşamayı oluşturuyor.

  İlginizi çekebilir: Patlayacak İş Fikirleri

  Tavuk Çiftliği Kurma Maliyeti Ne Kadar?

  Tavuk Çiftliği Kurma Maliyeti
  Tavuk Çiftliği Kurma Maliyeti

  Tavuk çiftliği kurmak için devlet desteği bulunmuyor. Yani maliyetin tümünü siz üstleneceksiniz. Her ne kadar KOSGEB’in girişimcilik destek paketlerine başvurabilseniz de gerekli şartları taşımamanız halinde sadece tavuk yetiştiriciliği yaptığınız için ek bir teşvikten yararlanamazsınız.

  Tavuk çiftliği maliyeti ise üretim kapasitesine göre değişiyor. Buna göre 20.000 kapasiteli tavuk çiftliği ile 50.000 kapasiteli tavuk çiftliği, farklı sermayeleri gerektirir. Elbette kazançlar da farklılaşıyor.

  Tavuk çiftliği kurma maliyeti 2024 yılında tahmini olarak aşağıdaki gibidir:

  KapasiteSermaye – Maliyet
  20.000 Kapasiteli Tavuk Çiftliği Maliyeti850.000 TL – 1.000.000 TL
  30.000 Kapasiteli Çiftlik1.000.000 TL – 1.250.000 TL
  50.000 Kapasiteli Çiftlik2.000.000 TL – 2.500.000 TL
  Sermaye ve Maliyet Bilgileriyle Tavuk Çiftliği Kurmak

  Şimdi tavuk çiftliklerinin maliyeti için detaylı bir analiz gerçekleştirelim…

  1- 20.000 Kapasiteli Tavuk Çiftliği

  Tavuk çiftliği maliyetleri, genellikle veteriner hekim kontrolleri, yasal prosedürlerin tamamlanması, arazi gideri, demirbaş maliyetleri ve tavuk fiyatları ile belirlenmektedir. Elbette işinizin kapasitesine göre çok daha farklı ihtiyaçlarınız olabilir. 20.000 kapasiteli tavuk çiftliği kurmak için gereken sermaye aşağıdaki gibidir:

  • 20.000 tavuk kapasitesine sahip bir tavuk çiftliği yaklaşık olarak 850.000 TL – 1.000.000 TL arasında maliyet gerektirir.
  • Bu maliyetler tavuk cinsine göre değişiklik gösterebilir.

  2- 30.000 Kapasitesinde Tavuk Çiftliği Maliyeti

  Tavuk çiftliği maliyeti 30.000 kapasite için daha farklıdır. Ancak sadece tavuk sayısı arttığı için diğer koşullar aynı kalacaktır. Bununla birlikte maliyetleri hesaplarken olası tüm giderlerinizi dikkate almanızda fayda bulunuyor.

  • 30.000 kapasiteli tavuk çiftliği kurma maliyeti ortalama olarak 1.000.000 TL – 1.250.000 TL arasında değişir.

  3- 50.000 Kapasiteli Tavuk Çiftliği

  Tavuk Çiftlikleri Ne Kadar Kazandırır?
  Tavuk Çiftlikleri Ne Kadar Kazandırır?

  50.000 kapasiteli etlik tavuk çiftliği kurma maliyeti ise daha yüksek sermayeler gerektirecektir. Genellikle ihtiyaç duyacağınız sermaye 2.000.000 TL – 2.500.000 TL arasında değişiklik gösterebilmektedir. Ancak tavuk cinsi ve diğer faktörlere göre bu maliyetler de değişecektir.

  Önerilen içerik: Evde Ne Yapıp Satabilirim?

  Tavuk Çiftliği Kurmak: Aylık Kazançlar!

  Tavuk çiftliği için aylık kazançları da incelemek gerekir. İşletmenizi kurduktan en az 1 sene sonrasında sermayenizi karşılamış ve net kâr elde etmeye başlamış olmanız muhtemeldir. Bu nedenle ilk yıl için net bir kazanç beklemek doğru olmayacaktır.

  Tavuk çiftliklerinin kazancı ise yumurta ve et üretimi gibi farklı kıstaslara göre değişiklik gösterir. Tavuk çiftliği kurmak 2024 yılı için her iki işi de yaptığınızda aylık ortalama 100.000 TL net kâr kapasitesi taşır. Üretim kapasiteniz arttıkça bu rakamın da üzerine çıkabilirsiniz.

   En az 10 karakter gerekli

   Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.