DOLAR 33,0556 0.12%
EURO 36,0235 -0.02%
ALTIN 2.580,760,44
BITCOIN 21117011,66%
Manisa
32°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

  Şehzadeler’de kadın üreticilere destek | Lale Yetiştiriciliği projesi
  • Manisa Post
  • Genel
  • Şehzadeler’de kadın üreticilere destek | Lale Yetiştiriciliği projesi

  Şehzadeler’de kadın üreticilere destek | Lale Yetiştiriciliği projesi

  ABONE OL
  22 Aralık 2023 12:43
  Şehzadeler’de kadın üreticilere destek | Lale Yetiştiriciliği projesi
  0

  BEĞENDİM

  ABONE OL

  Manisa Şehzadeler’de kadın üreticilere destek. Kırsalda Kadını Destekleme: Lale Yetiştiriciliği” projesi çerçevesinde Tarihi Bedesten’de kadınlara lale soğanı bakım ve üretimi eğitimi verildi.

  Manisa CBÜ Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersin Minareci, Bitki Fizyolojisi Uzmanı Prof. Dr. Levent Şık, Ziraat Mühendisi, Megaflorist Gizem Kurutaç Kaya’nın konuşmacı olduğu programda açılış konuşmasını projenin bir diğer paydaşı Tunca Mahalle Muhtarı Suna Marangoz yaptı.

  Şehzadeler'de kadın

  Daha sonra katılımcılara hitap eden Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, “Bu projede, tarıma, kültüre ve tarihimize verdiğimiz önemi bir adım öteye taşıyarak, Osmanlı Lalesi talebiyle karşılaştığımızda hemen tamam dedik. Önceki Şehzadeler Kaymakamımız Cemal Hüsnü Çaykara’nın liderliğinde, Tunca Mahalle muhtarımız ile birlikte ‘Kırsalda Kadını Destekleme: Lale Yetiştiriciliği’ projesine gönüllü olarak ortak olduk.

  Şehzadeler'de kadın

  Kırsalda üretime destek

  Projemizin temel amacı sadece Osmanlı Lalesi’ni tanıtmakla kalmayıp, aynı zamanda kırsalda yaşayan kadınları güçlendirmek ve onlara sürdürülebilir bir gelir kaynağı sağlamaktır. İlk adım olarak, belediyemiz tarafından satın alınan 9 bin lale soğanının dikimini, park bahçe müdürlüğümüze bağlı Karaağaçlı şantiyemizde gerçekleştirdik.

  Şehzadeler'de kadın

  Bu proje kapsamında çoğaltılan lale soğanlarını kırsalda yaşayan kadınlara dağıtarak, onlara lale yetiştiriciliği konusunda eğitim vermek ve bu sayede hem geleneksel Osmanlı Lalesi kültürünü yaşatmalarına hem de aile bütçelerine katkı sağlamalarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz. Manisa’nın gururu olan Osmanlı Lalesi, bu şekilde ülkemiz içinde ve dışında daha geniş kitlelere ulaşacak, aynı zamanda kırsalda yaşayan kadınları güçlendirecek bir gelir kaynağı haline gelecektir. Şantiyemizde farklı türlerde ve renklerdeki lalelerin dikimi yapıldı ve hasat döneminde bu değerli çiçekler toplandı.

  Misyona adım attık

  Kırsalda bulunan kadınlarımıza, dağıtımı yapılacak olan lale soğanlarının dikimi ve bakımı konusunda detaylı eğitimler verilecek. Gelecek haftalarda planladığımız Osmanlı Lalesi soğanı dağıtımı ile bu projenin etkilerini kırsalda daha fazla hissettirmeyi hedefliyoruz. Bugün burada bizlerle lale konusundaki önemli bilgiler paylaşacak olan MCBÜ Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Ersin Minareci ve değerli ekibine, Tunca Mahalle Muhtarımız suna Marangoz’a teşekkür ediyorum. Bu projede birlikte çalışarak kırsaldaki kadınları destekleme misyonumuzda önemli bir adım attık” dedi.

  Şehzadeler'de kadın

  2022 Kasım ayında bir Konya firmasından 9 bin adet lale soğanı satın aldıklarını kaydeden Çelik, “Karaağaçlı şantiyemizde 2022 Aralık ayında dikimi yapıldı. 2023 Nisan ayında soğanların gelişmesi için çiçek kırma işlemi yapıldı. 2023 Haziran ayında soğan söküm işlemi gerçekleştirildi. Temizliği yapılan lale soğanları türlerine göre kasalanarak soğuk hava deposuna kaldırıldı. 2023 Kasım ayında soğuk hava deposundan çıkarıldı. 9 bin lale soğanından yaklaşık olarak 25 bin adet lale soğanı elde edildi. Gelecek haftalarda da bu lale soğanlarının dağıtımını yapacağız” dedi.

  Konuşmaların ardından öğretim üyeleri, katılımcı kadınlara lale soğanı nasıl bakılır ve üretilir konusunda bilgiler verdi.

   En az 10 karakter gerekli

   Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.